Většina z nás si řekne, že v 21. století je to hodně velký krok zpátky. Než ale úplně zamítneme myšlenku pohybu bez obuvi, nabízím osobní pohled.
Není tomu tolik let co ještě naše babičky nebo rodiče chodívali v létě venku naboso a takový pohyb jim připadal naprosto přirozený. V roce 1960 (kdy už byla běžecká obuv naprosto běžná) Abebe Bikila dokonce vyhrál naboso olympijský maraton a i bez obuvi doběhl ve skvělém čase.
Člověk klade logicky stále větší důraz na ochranu svého zdraví a k tomu neodmyslitelně patří kvalitní obuv. Není ale možné, že se tak byť v dobré víře, okrádáme o některé pozitivní vlivy? Důležitou podmínkou pohybu naboso je přiměřený pohyb zdravotnímu stavu chodidla. Lidově řečeno, všeho s mírou.
Nespornou výhodou takového pohybu je daleko větší a citlivější vnímání povrchu, po kterém jdeme. Intenzivněji tak vnímáme nerovnosti, teplotní rozdíly, typ povrchu a jsme tak přinuceni zapojit do souhry ještě větší množství svalů. Komplexněji tak zatěžujeme chodidlo a zatížení rozkládáme.
Chodidlo je také známé tím, že se na něm nachází velké množství akupresurních bodů a jejich stimulace působí pozitivně na mnoho oblastí lidského zdraví. Přesnější definice a oblasti by nabídli zkušení maséři 🙂
Připouštím, že chůze naboso je jedním extrémem a spoustě z Vás nemusí vyhovovat. Při hledání na webu jsem narazil na zajímavou kompromisní variantu, tzv. barefoot boty. Obuv, která je velmi tenká, chodidlo těsně obejme, chrání tak před mechanickými vlivy, ale zároveň dává volnost ve všech směrech.
Článkem nechci nikoho přesvědčovat, jen jsem chtěl na stůl položit základní fakta a dát možnost volby. Jak už se ke všemu postavíte, je čistě na Vás. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, měli byste se především sami cítit dobře 🙂
Honza