Fyzioterapeut radí: Proč je důležité předehřát se před cvičením?

Fyzioterapeuté cvičení s posilovacími kladkostroji rozhodně nepreferují především kvůli tomu, že se necvičí většinou komplexně, nýbrž konkrétní jednotlivé svalové skupiny.

Při posilování na přístrojích se zátěžemi a zvláště při velkých nepřiměřených zátěžích, jímž síla konkrétního svalu ani nestačí, dochází k zapojení pomocných svalových skupin a vytváření přetížení již využívaných svalů a funkčním blokádám při jejich přetížení. Jako příklad uvádím posilování přímého břišního svalu a s ním do funkce jdoucí prsní sval a svalstvo  krku. Při nadměrném posilování svalstva pletence ramenního dochází k přetížení horní části trapézového svalu.

Naštěstí jsou v posilovnách i jiné cvičební programy a stroje využívající komplexní pohyb celého organismu. Chodící a běžecké pásy, rotopedy, orbitreky  trenažér veslice apod., skupinová cvičení pro aerobní zátěž, alpinning, taneční programy, bodystylingové programy a programy s nestabilními pomůckami. Co se týče zahřátí organismu před jakýmkoli tréninkem v posilovně, tak je naprosto nezbytné se minimálně 10 min. rozehřát na některém z kardio přístrojů (běžecké pásy, orbitracky …)Zahřívací fáze je velmi důležitá

Spousta lidí nerado běhá a myslí si, že když by „jen“ rychle šlo, tak, že to nemá ten daný efekt. Nicméně rychlá chůze je velmi vhodným prostředkem, jak tělo příjemně zatížit a připravit  na další zátěž. Ideální varianta je využít běžecký pás v kombinaci s obrazovkou Spoteee, díky které se člověku příjemně rozproudí tělo a ještě pozná zajímavá města nebo se projde po některé z krajin. K předehřátí před zátěží patří již i protažení svalů a svalových skupin s tendencí ke zkracování do příjemné snesitelné bolesti.

Následně se musí probudit celá chemická „továrna“. Musí na zátěž připravit srdce, cévy, žíly, lymfatický systém. Postupným pozvolným použitím a zatížením svalů a celého pohybového aparátu formou chůze či běhu dojde  k prokrvení, okysličení, prohřátí a přípravě na větší zátěž, která již nebude šokem pro tělo.

Pro odplavení „zplodin“, které se při práci svalové hmoty tvoří ve svalech je nutný opětovný lehký výklus či rychlá chůze pro jejich odplavení. Následně nedojde k usazení ve formě kyseliny mléčné ve svalech a jejich zítřejší bolestivosti.Závěrem zmíním důležitost závěrečného strečinku, který je bohužel opomíjený jak při rekreačním, tak při vrcholovém sportu a vede to k negativním důsledkům.

Doprovodná videa Spoteee jsou velmi zajímavé zpestření nejen přípravného předehřátí před tréninkem v posilovně, ale i aerobních způsobů tréninku. Díky videím Spoteee bude mozek kreativně zaměstnán a nebude vnímat jen délku zátěže a stupeň únavy.

Fyzioterapeut Jana Šimonková

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nikdo nemá rád spam. Proto pro vás máme malé ověření. *